Az olyan feladatok, mint a csempe élvédő felrakása utólag, nem éppen egyszerű feladat, de némi ügyességgel megoldható. Viszont ez még nem minden, amikor felújításba kezdünk! A csempeburkolatok esztétikai és funkcionalitás szempontjából is fontos elemei az otthonunknak. Legyen szó fürdőszoba vagy konyha átalakításáról, a megfelelő csempeválaszték és a burkolatok professzionális felhelyezése alapvető.
Itt kulcsszerepet játszik a megfelelő méretű csempe mellett, a burkolóelemek típusának is a kiválasztása. A hálós mozaik csempe felrakása például ismét reneszánszát éli. Ugyanakkor, a munkálatok során, a megfelelő előkészületek és a csemperagasztó vastagsága szintén meghatározó a kiváló eredmény szempontjából. Nézzük meg, hogy mik azok a dolgok, amikre érdemes figyelnünk!
A csempe élvédő felrakása utólag sem elképzelhetetlen
A csempe élvédő alapvetően olyan műanyagból vagy fémből készült elem, ami védelmet biztosít a burkolat széleinek, megakadályozva a sérüléseket és javítva a burkolat esztétikai megjelenését. Különösen fontos ott, ahol a csempe széle ki van téve a mechanikai hatásoknak, ilyenek például a lépcsők. Típusai szerint, az elvédők készülhetnek alumíniumból, rozsdamentes acélból, PVC-ből, esetenként kerámiából is. A csempe élvédő felrakása többnyire közvetlenül a burkolás során történik, de az utólagos telepítése is lehetséges, speciális ragasztók segítségével.
Ha a csempe élvédő felrakása utólag valósul meg, akkor fontos, hogy a felrakás előtt pontosan mérjük meg a szükséges hosszúságot. A vágásokat egy éles fémfűrésszel végezhetjük. Mindig figyeljünk az illesztésekre, főleg, amikor az elvédők összefutnak, például sarkoknál! A csempe élvédő felrakása, illetve maguk a burkolatok felhelyezéséhez is a megfelelő ragasztót kell mindig választanunk és kellő mennyiségben alkalmaznunk!
Miért fontos annyira a csemperagasztó vastagsága?
A csemperagasztó vastagsága jelentősen befolyásolja a burkolat tartósságát és a végeredmény simaságát. Alapvetően 2 nagy csoport különböztethető meg. A nagy és vékony lapokhoz a folyékony ágyas ragasztó az ideális, ami eloszlatja a terhelést, a sérülések elkerülése érdekében. A vastagágyas ragasztók esetében, akár 2 cm vastagságról is beszélhetünk. Ezt kifejezetten a 1 cm-nél vastagabb és súlyos lapokhoz szabad alkalmazni.
Padló esetében a felületet és a lapok hátoldalát is érdemes megkenni, a nagyobb tapadás kialakítása érdekében. A ragasztó vastagsága általában 3 és 10 mm között mozog, a csempe méretei, azok típusai és elhelyezésük függvényében. A hálós mozaik csempe felrakása például teljesen eltérő, a hagyományos kivitelekhez képest.
A hálós mozaik csempe felrakása gyorsan elvégezhető
A hálós mozaik csempék kisméretű darabokból állnak, amik egy rugalmas hálón helyezkednek el, így az egész panel gyorsan felrakható. A vágás jóval könnyebben megoldható, ezért ilyen téren könnyebb velük dolgozni, mint az egyetlen darabból álló testvéreikkel. A hálós mozaik csempe stílusos és szinte minden térben megjelenhet. Nemcsak konyhában és fürdőben mutat jól, de az előszobában és a nappaliban is elhelyezhető. Bár a háló lehetővé teszi, hogy nagyobb területeket gyorsan burkoljunk, az alapfelületet nagyon alaposan elő kell készítenünk.
A hálós mozaik csempe felrakása csak glettelt fal esetében végezhető és speciális ragasztóval, ugyanis a hagyományos komponensek nem tudják megtartani. Mindig ügyeljünk arra, hogy a ragasztó egyenletesen terüljön el a felületen és a csempék között az illesztéseknél ne maradjanak ki részek! A hálós mozaik csempe esetében többféle szín, méret és anyag kombinációja áll rendelkezésre, ezért biztosan megtaláljuk azt a stílust, ami elragadja a fantáziánkat. Amennyiben túl extrémnek találjuk ezt, akkor válogathatunk a hagyományos csempe méretek és típusok között.
Hogyan válasszunk a fali csempe méretek között?
A csempe méretek optimális kiválasztása kulcsfontosságú lehet a tér érzetének alakításában. Nagyobbakkal egyedi hatást érhetünk el, míg a kisebbek gazdaságosabbak lehetnek. Amikor sok vágásra lenne szükség, akkor mindenképpen jobb lehet a kisebbek felé fordulnunk, mivel a nagyobb lapokból sok menne kárba.
A fali csempe méretek között megemlíthetőek a 10×10 cm-től kezdve, a 30×60 cm keresztül, akár a 60×60 cm-ig. Bár a kocka alakú csempe méretek leginkább a padlóknál divatosak, azért olyakor a falon is van létjogosultságuk. Mindig az adott helyiség paraméteri szerint válasszunk és akkor kiváló hatást érhetünk el!